‘Şehrimize derin bir sevda var’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, geçen yıl 31 ilçeye yaptıkları yatırımları tek tek anlattı.Altay, “Sevdalı olduğumuz Konya’mız için azimle çalışıyoruz” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, düzenli olarak önceki sene yapılan yatırımları şeffaf bir şekilde basın toplantısı düzenleyerek halka anlatıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de basın toplantısına katıldım. Gerçekten projeleri tek tek incelediğimde bir kent için mükemmel eserler. Gelelim toplantının detaylarına. Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen toplantıda basın mensuplarına hitap eden Başkan Altay, Konya’ya hizmet etmek için önce Konya’yı anlamak, taşıdığı kadim ruhu derinden hissetmek ve Konya’ya gönülden bağlı olmak gerektiğini söyledi.

Belediyecilikte marka

Hazreti Mevlânâ’nın “Aşk davadır, cefa da şahidi” sözünden alıntı yapan Başkan Altay, “Sevdalı olduğumuz Konya’mız için azimle ve gayretle çalışıyoruz. Her daim böyle bir şehre hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyor, ‘Konya için daha ne yapabiliriz’ derdiyle gayretlerimizi sürdürüyoruz. ‘Her yerde olmak gibi bir duan varsa, gönüllere gir. Çünkü sevenler, sevdiklerini gönüllerinde taşırlar’ buyuran Mevlânâ gibi, bizler de her bir hemşehrimizin gönüllerine girmek için gayret ediyor, tüm Konyalı kardeşlerimizi gönlümüzün en derin köşesinde taşıyoruz” diye konuştu.

Yüksek ufuklara

Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da her gününü, her saatini, her dakikasını Konya’yı daha yüksek ufuklara taşımak için vakfettiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu dönemde Konya’mızı ülkemizin en önemli itici gücü haline getirmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi ‘Konya; varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin sembolü olduğu gibi Türkiye Yüzyılı’nın da teminatı olmaya devam ediyor’ 2024 yılında da hemşehrilerimizle birlikte tüm kazanımlarımızın üzerine yenilerini ekleyerek en güzel yarınlara yürümeye devam edeceğiz” dedi.

5 milyar 326 milyon

Geçen yıl sadece nisan ve mayıs aylarında, aralarında KONYARAY Banliyö Hattı’nın da yer aldığı Konya’ya kazandırdıkları projelerin maliyetinin 3 milyar 862 milyon Lira olduğunu kaydeden Başkan Altay, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanı’mız 2 Mayıs’taki Konya mitinginde; Konya’da, Karapınar Güneş Enerji Santrali, Bozkır Barajı ve Abdülhamid Han Caddesi ile birlikte toplam yatırım bedeli 6 milyar lirayı bulan 74 kalem eser, hizmet ve projenin resmî açılışını gerçekleştirdi. Ayrıca miting sırasında Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafından Büyükşehir Belediye’mize ait 1 milyar 464 milyon Lira tutarındaki yatırım ve hizmetin daha açılışı yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafından açılışı yapılan, Büyükşehir Belediye’mize ait yatırımları da eklediğimizde; Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bir ay içerisinde toplamda 5 milyar 326 milyon liralık yatırımı şehrimize kazandırmış olduk.”

Tek tek anlattı

Geçen yıl 6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Büyükşehir Belediyesi olarak Hatay’da yaptıkları çalışmaları detaylı şekilde anlatan Başkan Altay, devamında 31 ilçede tamamlanan ve devam eden yol ve altyapı çalışmalarından Büyük Larende dönüşümüne, ilçelere kazandırılan atık su artırma tesislerinden 230 yeni otobüse, Sille Cephaneliğinin taşınmasından Konya Yeni Sanayi Sitesi’ne, Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nden KONYARAY Banliyö Hattı’na, Cephanelik Kentsel Dönüşümünden Ağır Bakım Kentsel Dönüşümüne, Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’ndan tarıma, spordan eğitime, sosyal ve kültür faaliyetlerine kadar birçok alanda hayata geçirdikleri yatırımları ve hizmetleri paylaştı.

Cumhurbaşkanı’na teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, yaptıkları tüm çalışmalarda en büyük destekçileri olması dolayısıyla teşekkür eden Başkan Altay, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Her zaman yanımızda olan bakanlarımıza, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi teşkilatlarına ve tüm aziz hemşehrilerime yürekten teşekkür ediyorum. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin küresel potansiyelini en iyi şekilde kullanarak çok daha güzel ve yaşanılabilir bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah 2024 yılında da başta Gazze olmak üzere tüm dünyada akan kanın durmasını ve ülkemizin kanayan yarası olan terör belasının son bulmasını diliyorum.”

Seferihisarlılar “Goca Başkan”ı coşkuyla karşıladı

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yeniden aday gösterildi. Başkan Yetişkin, Ankara’dan dönüşünde ilçe halkı tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerdeCHP, Seferihisar’da mevcut başkan İsmail Yetişkin’i yeniden aday gösterdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarafından ismi MYK’ye sunulan Başkan Yetişkin, önce MYK’den, ardından ise Parti Meclisi’nden tam destek aldı. Kararın ardından Ankara’dan dönen Yetişkin, Seferihisarlılar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Meşaleler yakan vatandaşlar, “Seferihisar seninle, durma ilerle” pankartı açtı. Ailesiyle birlikte ilçe meydanında kendisini karşılayan kalabalığa seslenen Yetişkin, “Buradan Seferihisar’a beni layık gören başta CHP Genel Başkanı’mız Özgür Özel’e, Parti Meclisi ve MYK üyelerimize bir kez daha teşekkür ederim. Ama asıl Seferihisar halkına teşekkür borcum var. Bugün yeniden bir seçim sürecinde daha kol kola, omuz omuza bir aradaysak bunun mimarı sizlersiniz” dedi.

55 milyonluk yatırım

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Söke Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan ile birlikte, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Söke Yeraltı Otoparkı’nda incelemelerde bulundu. Çerçioğlu, şubat ayında açılması planlanan otoparkın Söke’ye ve Sökelilere hayırlı olması temennisinde bulundu. Aydın genelinde yatırımlara ara vermeksizin devam ettiklerinin altını çizen Çerçioğlu, Söke’de de birçok yatırımın aynı anda yükseldiğini söyledi. Yeraltı otoparkıyla Söke’nin araç trafiğinin daha da rahatlayacağını vurgulayan Çerçioğlu, “Nazilli ve Efeler ilçelerinden sonra Söke’ye de ilk yeraltı otoparkını kazandırdık.” dedi.

Sıfır atıkta örnek gösterildi

Alanya Belediyesi tarafından titizlikle yürütülen ve belediyeye ödüller kazandıran Sıfır Atık çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sıfır Atık uygulamalarının yer aldığı resmî internet sitesinde, örnek projeler arasında gösterilmeye başlandı. Sürdürülebilir, yaşanabilir ve çevreci bir doğa hedefiyle başlatılan projede başarı elde eden Alanya Belediyesi, geçmişte yürüttüğü çalışmalarla da ödülden ödüle koştu. Geçmişte pek çok ödül alma başarısı gösteren Alanya Belediyesi, son olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından örnek belediyeler listesinde de kendisine yer buldu. Bakanlığa bağlı sifiratik.gov.tr adresinde Alanya Belediyesi, Sıfır Atık İyi Uygulama Örnekleri listesinde Sıfır Atık Eğitim Seferberliği Projesi ile örnek gösterilen bir belediye oldu.

ŞiKAYET VAR!

Hep aynı manzara!

Çanakkale’de yaşamlarını sürdüren okurlarımız, “Merkez Cevat Pasa Mahallesi Kocatepe Sokak’ta oturuyoruz. Çöp konteynerleri her gün dolup taşıyor; belediyeye şikâyet etsek bile gelip almıyorlar. Akşama kadar güzel olmayan görüntüler meydana çıkıyor” diyor. Okurlarımız şikayetini Çanakkale Belediyesi yetkililerine iletmiş olalım. Bu istenmeyen görüntülerin yaşanmaması için belki bir çözüm üretirler.

Çocuklar tehlikede!

İzmir Bornova’da yaşamakta olan okurlarımız, “Rafet Paşa Mahallesi 5054/1 sokak bitişiğindeki Cumhuriyet Parkı yanındaki otoparkın hali size attığım durumda. Araçların içerinde tinerciler yatıp kalkıyor. Bu hurdaya dönmüş araçların güvenliğimiz için kaldırılmasını istiyoruz. Otoparkın yanı park çocuklarız güvenli bir şekilde parka çıkamıyor” dedi. Okurlarımızın bu şikayetini Bornova Belediyesi’ne iletmiş olalım. Bakalım belediye araçları kaldıracak mı?

Caddeyi göle çevirdi!

İstanbul Maltepe’de yaşamakta olan okurlarımız, “Atatürk Caddesi İtfaiye rögar sürekli kapanıyor. Her yağışta aynı manzara bu şikâyetimizi dile getirmenizi rica ederiz” diyor. Okurlarımızın bu şikayetini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Maltepe Belediyesi yetkililerine iletmiş olalım.

Ortada çukur var yandan geç!

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde yaşamakta olan okurumuz, “Ben, Bakırköy’ün Şenlikköy Mahallesi Meydan Sokak’ta oturuyorum. Size gönderdiğim fotoğraf Karakolun hemen arkası. Gördüğünüz gibi yoldaki bozukluktan dolayı araçlar ve motosikletler çukurdan kaçarken kaza yapıyor. Önemli bir kaza yaşanmadan çukurun kapatılmasını istiyoruz” dedi. Bakırköy Belediyesi üzücü bir olay olmadan umarım çukuru kapatır.

“Bilgi istiyoruz”

Kastamonu İnebolu’da oturan okurlarımız, “Geçen sene haziran ayında taşkınların yaşandığı İnebolu Deresi’nde çalışmalar yapılmıştı. Şimdi tekrar dere içinde yıkımlar yapılıyor. Şu anda dere içerinde ne yapıldığını bilmek istiyoruz” diye yakınıyor. Okurlarımızın bu talebini Kastamonu Valiliği ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü yetkililerine iletmiş olalım; bakalım nasıl bir yanıt gelecek!

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x