Merkez Bankası’nın yeni dolar kararı basına sızdı… Günler sonra yaşanacak dolar kurunda deprem yaratacak!

Haziran ayında başlayan faiz artırım serisine 5 aydır kesintisiz şekilde devam eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son iki toplantıda aldığı 500 baz puanlık faiz artırım kararları ile politika faizini yüzde 35 seviyesine yükseltti.

Türkiye’de görülen reel enflasyon oranı ile politika faizi arasındaki makas giderek kapanıyor olsa da, ekonomistler sıkı para politikalarının bir süre daha devam etmesi gerektiği uyarısında bulunarak, 23 Kasım tarihli PPK toplantısından çıkacak kararın tarihi bir öneme sahip olacağı uyarısında bulundu.

Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığında toplanacak Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak karar Türkiye’de dolar kuru, borsa endeksi ve yabancı yatırımcı girişleri gibi birçok değişken üzerinde doğrudan etkiye sahip olacak.

Alınacak kararın ne olduğuna yönelik merak giderek artarken, Avrupalı bankacılık devi ING Bank, TCMB’nin duyuracağı faiz kararına yönelik tahminini açıkladı.

Türkiye’de yaz aylarına girilirken mevcut olan yüzde 8.5 seviyesinde politika faizinin kısa sürede yüzde 35’e çekildiğini hatırlatan ING Bank, son iki toplantının aksine yılın geri kalan PPK’sında peş peşe 250 baz puanlık faiz artırımlarına gidilmesini beklediğini duyurdu.

Türkiye’nin 2023 yılını yüzde 40 seviyesinde bir faiz oranıyla kapamasının muhtemel olduğuna dikkat çeken ING, Türkiye ekonomisinde risklerin yukarı yönlü olduğuna dikkat çekti.

Dünyaca ünlü banka, 2024 bütçe harcamalarında belirlenen hedefleri de “gerçeklikten uzak” olarak değerlendirirken, Türkiye’de gelecek yıl görülmesi muhtemel dolar/TL paritesi hakkında da değerlendirmeler paylaştı.

Hollanda merkezli finans kuruluşuna göre Türkiye’de 2024 yılı itibarıyla dört çeyrekte görülmesi beklenen dolar kuru şu şekilde:

2023 yılının son gününde dolar/TL: 30 lira

2024 yılının mart ayına kadar görülmesi beklenen dolar/TL 33.30 lira

2024 yılının haziran ayına kadar görülmesi beklenen dolar/TL 35.50 lira

2024 yılının eylül ayına kadar görülmesi beklenen dolar/TL 37 lira

2024 yılının son günü itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru ise 38 lira olarak duyuruldu.

ING Bank’ın ekonomistleri Merkez Bankası’nın 250 baz puan faiz artırımıyla hız keseceğini tahmin etti. Ekonomistlerin analizinde şunlar yer aldı: Ekim ayında açıklanan son enflasyon verisi ana eğilimin sadece çekirdek enflasyonda değil manşet enflasyonda da iyileşmeye başladığını gösterdi.

Bu doğrultuda, bankanın bu ayki PPK’da politika faizini yüzde 37,5’e çekerek 250 baz puanlık daha yavaş bir artırımı değerlendirmesini bekliyoruz. Ancak, ağustos ayından bu yana güçlü sıkılaştırma hamleleri göz önüne alındığında (faiz için) riskler yukarı yönlü.

ING Bank ekonomistleri hafta ortasında yayınladığı bir gelişmekte olan ülke raporunda, TCMB’nin 250 baz puanlık iki artırım sonrası faizi yüzde 40 oranında duracağını öngörmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x