Mehmet Şimşek Açıkladı: Borsa ve Kripto Paralara Getirilecek Yeni Verginin Detayları Kesinleşti

Türkiye’de yatırım alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte milyonlarca vatandaş ve yatırımcı, birikimlerini Borsa İstanbul ve kripto borsalarında değerlendirmekte.

Bu durum, her yıl milyarlarca dolarlık işlemlerin kontrol ve vergi altına alınamamasına neden olurken, ortaya atılan bir iddia bu alandaki yatırımcılarda büyük bir paniğe neden oldu. Gün içerisinde yaygınlaşan ve borsadan ya da kripto para işlemlerinden kazanılan gelire vergi uygulanacağına yönelik iddialar hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek net konuştu.

“KAZANÇ BAZLI BİR VERGİLENDİRME YAPILMAYACAK”

Bakan Şimşek, vergilendirme iddialarını bütünüyle reddetmezken, yapılacak uygulamanın kazanç bazlı olmayacağını belirtti. Bir başka deyişle, üzerinde çalışılan uygulamanın yürürlüğe girmesi halinde kullanıcılar işlemler üzerinden vergi ödeyecek. Alım ve satım işlemleri için halihazırda yüzde 5 olarak belirlenen BSMV vergisine ek olarak, işlem vergisi devreye alınacak.

Alınacak işlem vergisi ya da komisyon ise uzmanlara göre on binde’li rakamlarda, oldukça düşük seviyede tutulacak. Şimşek, uygulamaya ilişkin “”Kripto varlıklar ve borsa için kazanç üzerinden vergilemeyi şu anda gündemimize almadık. Daha çok işlem bazında, çok sınırlı bir vergileme söz konusu olabilir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x